Jakie gumowce kupić?

Gumowce od wieków stanowią jeden z najbardziej praktycznych rodzajów obuwia. Wykonane są z gumy, która czynią je nieprzemakalnymi, dzięki czemu nadają się do noszenia w deszczową pogodę. Oczywiście sposób ich wykonania zmieniał się na przestrzeni lat, jednak podstawowa funkcja pozostała ta sama – żadne inne buty nie chronią stóp przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tak skutecznie, jak gumowce.

Historia gumowców

kaloszeGumowce, gumiaki, kalosze – wszystkie te typy butów mają swoje korzenie już w średniowieczu, kiedy to noszone były przez galijskich wojowników. Wówczas jeszcze wykonane były z drewna. Na początku XIX wieku, opierając się na dawnym modelu, po raz pierwszy wykorzystano do ich produkcji skórę i zyskały popularność jako obuwie noszone przez brytyjską arystokrację. Podczas I wojny światowej były produkowane głównie z myślą o żołnierzach walczących na froncie.

W pierwszej połowie XX wieku miały one przede wszystkim być funkcjonalne, nie przykładano więc zbyt dużej wagi do ich wyglądu. Jako że były noszone głównie prze robotników, produkowano je jedynie w kilku kolorach i uniwersalnym fasonie. W pewnym sensie gumowce stały się głośne w latach 30., za sprawą słynnej sceny zimowej ze znanego hollywoodzkiego musicalu Lekkoduch, w której Fred Astaire podchodzi do Ginger Rogers i mówi: „Powinnaś nosić kalosze”, po czym wspólnie śpiewają kultowe Fine Romance.

Hit mody kobiecej

W ostatnich latach gumowce powróciły i to w zupełnie nowej formie – jako modne i stylowe obuwie dla kobiet. Nagle pojawiły się na wybiegach i zaczęły być noszone przez gwiazdy światowego formatu, takie jak Kate Moss, Angelina Jolie czy Reese Witherspoon. Produkowane w rozmaitych kolorach oraz wzorach stanowią dziś nie tylko praktyczną ochronę przed kałużami, lecz także – obowiązkowy element jesiennego image’u wśród najmodniejszych dziewczyn.

Szary, deszczowy nastrój ożywią gumowce w kolorowe grochy, panterkę albo wiosenne kwiaty. Istnieją również modele z rozmaitymi dodatkami, jak np. łańcuszki, kokardki czy też paski. Projektanci udowodnili, że w gumowych butach można też wyglądać elegancko, proponując nawet modele gumowców… na wysokich obcasach!

Ochrona obuwia

Potocznie wyrazy „gumowce” i „kalosze” traktuje się jako synonimiczne, jednak trzymając się ścisłej terminologii należałoby wskazać zasadnicze różnice. Gumowce to właściwie autonomiczne wysokie obuwie, którego gumowe cholewki sięgają zwykle do kolan albo łydki i są wkładane bezpośrednio na stopy. Uwaga: taka guma zwykle nie nadaje się do recyclingu.

Kalosze natomiast są gumowymi nakładkami wsuwanymi na obuwie. Te drugie stosuje się przede wszystkim na obuwie eleganckie, np. pantofle czy mokasyny. Ich nie nosi się na co dzień, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy pada deszcz albo śnieg – mają one chronić obuwie przed zabrudzeniem, kiedy pada deszcz. Dzięki temu nawet w przypadku brzydkiej pogody nie musimy rezygnować z czółenek, kiedy idziemy do pracy albo teatru. Mimo że współcześnie produkowane nakładki są bardzo dyskretne, zawsze pamiętajmy o zdjęciu ich, kiedy już znajdziemy się w miejscu przeznaczenia, ponieważ noszenie ich we wnętrzu jest nieeleganckie.

Jak kupować?

Niezależnie od tego, czy kupujemy klasyczne gumiaki czy też kalosze ochronne na obuwie, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim upewnijmy się co do materiału, z którego wykonany jest model, który chcemy kupić. Sprawdźmy czy nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i czy na pewno nie będzie przepuszczał wilgoci. Kolejnym kluczowym elementem jest podeszwa. Ważne, aby nie była ona gładka, tylko żłobiona – na tyle, żeby chronić przed poślizgiem na mokrej czy oblodzonej powierzchni.

W przypadku gumowców sprawa rozmiaru jest dość prosta: wybierajmy taki, zgodnie z którym kupujemy zazwyczaj kupujemy obuwie. Pamiętajmy jednak, aby upewnić się czy nie są one zbyt małe: buty wykonane z gumy nie rozciągną się ani nie skurczą, dlatego musimy wybrać rozmiar optymalny. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia zakupu kaloszy-nakładek. W takim przypadku niezbędnym jest posiadanie na sobie butów, na których będziemy je nosić.