Odzież ochronna

Odzież ochronną koniecznie trzeba mieć, gdy zatrudnia się ludzi do prac fizycznych. Niemożliwa jest praca na budowie bez odzieży ochronnej. Odzież robocza bhp jest niezbędna. Bez niej nie ma mowy o pracy w wielu miejscach. Odzież robocza dostępna jest w szerokim asortymencie: odzież letnia, odzież ocieplana, odzież uszyta z polaru. Każdy z nas powinien dbać o taką właśnie odzież. Gdyby nie ona to robotnicy nie tylko marzliby, ale ulegaliby wypadkom – kaski są niezbędne, ponieważ ochronią one ludzką głowę przed wypadkami na budowie oraz w innych miejscach.
odziez-ochronnaBrak odzieży roboczej jest karany, dlatego koniecznie należy ją nosić i dbać o jej stosowanie. Odzieżą ochronną są także fartuchy, obuwie i rękawice. Do odzieży ochronnej zaliczane są również okulary ochronne oraz środki ochrony dróg oddechowych, czyli potocznie mówiąc: wszelkiego rodzaju maseczki. Odmian i marek odzieży ochronnej jest mnóstwo, a każdy człowiek może ją wybrać i mieć. Gdyby nie ona to nie byłoby łatwo funkcjonować. Firmy najczęściej kupują odzież roboczą hurtowo, dlatego jej ceny spadają i są o wiele bardziej dostępne niż kwoty jakie zapłacić trzeba w detalu.

Odpowiednia odzież robocza jest bowiem istotnym czynnikiem z punktu widzenia bezpieczeństwa i pozwala pracownikom czuć się komfortowo w pracy. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana odzież ochronna BHP nie krępuje ruchów i nie sprawia dyskomfortu podczas użytkowania, co przekłada się na wysoką efektywność pracy oraz obniżenie ryzyka wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.

Pracodawca chcąc zniwelować lub co najmniej zminimalizować stres fizjologiczny i psychiczny swoich pracowników powinien zaopatrzyć ich w odpowiednią odzież ochronną. Jeśli to możliwe, pracodawca powinien wprowadzać udogodnienia, jak w postaci zakupu koszulek, spodni, czy czapek i czepków wykonanych z naturalnych materiałów, czy wyposażenia obuwia w stosowną perforację i wkładki termiczne.

Rozsądne firmy, dbające o pracowników nigdy nie wyślą ich do ciężkiej pracy fizycznej bez właściwej odzieży ochronnej. Wyposażenie pracowników we właściwą odzież ochronną jest obowiązkiem pracodawcy, ale to pracownik nie powinien przystąpić do pracy bez właściwych zabezpieczeń. We własnym, dobrze pojętym interesie i dbając o własne zdrowie. Przecież w razie wypadku cierpi pracownik, a nie pracodawca.