Praca projektanta mody

projektProjektant, to człowiek, który jak sama nazwa skazuje zajmuje się projektowaniem. Projektować można bardzo wiele przedmiotów, jednakże dla nas szczególnie interesujący jest zawód projektanta zajmującego się tworzeniem mody. Czym zajmują się projektanci?

Wydawać by się mogło, ze jedynie projektowaniem, jednakże jak potwierdzają sami designerzy obecnie projektowanie stanowi tylko kilkanaście czy kilkadziesiąt procent ich działań. Znacznie więcej czasu muszą poświęcać stronie biznesowej. Kolekcja musi się sprzedawać, bo dzięki temu projektant ma pieniądze na opłacenie swoich pracowników, sklepów, pracowni, a także ma środki na mniej lub bardziej spektakularne pokazy mody. Cieszący się dość dużym zainteresowaniem na rynku krajowym projektanci mody zatrudniają z reguły kilka lub kilkanaście krawcowych, managera, asystenta, specjalistę do spraw marketingowych itd. Dopilnowanie wszystkiego zajmuje bardzo wiele czasu i odciąga uwagę od tego, co najważniejsze – tworzenia mody. Prócz stałych wydatków, jakie ponosi każdy projektant na prowadzenie swojego biznesu warto wspomnieć o kosztach związanych z prezentacją swojej kolekcji – zwykle odbywającej się raz, dwa razy do roku.
Mimo wszystko chętnych na uprawianie tego zawodu nie brakuje, a kierunki studiów w tej dziedzinie są oblegane.

Pokaz mody

Przygotowanie pokazu mody to ogromne przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wiele osób oraz niemałe pieniądze. Jak duże? Przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Między innymi z tego powodu wielu projektantów decyduje się na skorzystanie z pomocy sponsorów. Znane na świecie marki luksusowe w organizację pokazu inwestują znacznie większe pieniądze – nierzadko nawet kilka czy kilkanaście milionów dolarów.

Pokaz mody można zorganizować w praktycznie dowolnym miejscu – również na wolnym powietrzu. Wystarczy wydzielić miejsce na przebieralnię, stanowiska do make-upu, przygotować wybieg, nagłośnienie i oświetlenie. Oczywiście bardzo to wszystko uprościliłam ale faktem jest, że niewielki pokaz mody wcale nie wymaga logistyki na najwyższym poziomie.