Wykorzystując ideę recyklingu dąży się do tego by odpady, dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu (przetworzeniu) stawały się surowcem lub materiałem. Dlatego też kupuje się specjalistyczne urządzenia i maszyny do recyklingu. Rozpoczyna się również współpracę z zagranicznymi kontrahentami sortując z odzieży używanej także czyściwo. Dalszym etapem wpływu na ochronę środowiska, a tym samym zmniejszania odpadów tekstylnych jest recykling.
Technologia recyklingu zrzutków w postaci odzieży używanej jest przyjazna środowisku. Skutecznie bowiem odciąża środowisko i pozyskuje cenny surowiec włókienniczy do ponownego wykorzystania. Dzięki zakupionej maszynie włoskiej linii technologicznej – stosując technologię mechanicznego recyklingu, można uzyskać włókna wtórne (włóknina) z podziałem na poszczególne materiały.
Maszyna rozwłókniająca, znana również jako rozdrabniacz, to urządzenie stosowane w przemyśle włókienniczym do rozdzielenia surowców włókienniczych na pojedyncze włókna. Proces ten nazywany jest rozwłóknianiem lub rozdrabnianiem.
Maszyna rozwłókniająca jest szczególnie przydatna w przetwarzaniu surowców włókienniczych takich jak bawełna, len, wełna, jedwab, poliestry czy nylon. Surowce te są najpierw poddawane różnym procesom przygotowawczym, a następnie wprowadzane do maszyny rozwłókniającej. Proces rozwłókniania polega na mechanicznym rozdzieleniu skupisk włókien na pojedyncze włókna, co umożliwia dalsze przetwarzanie i wykorzystanie w procesie produkcyjnym.
Projekt wdrożenia tej zaawansowanej technologii recyclingu prowadzimy we ścisłej współpracy z Instytutem Technologii Eksploatacji. Państwowy Instytut Badawczy, który ma ogromne doświadczenie w zakresie inwokacyjnych technologii w obszarze włókiennictwa. Park maszynowy umożliwiający efektywne pakowanie surowców wytworzonych z odzieży używanej (w postaci włóknin, szarpanki) pozwala na płynne zaopatrzenie rynków całego świata.
Wykorzystanie włókniny z odzieży używanej:
przędza kaolinowa – przędza z włókien produkowanych poprzez topienie i rozwłóknianie naturalnego kaolinu. Ponieważ naturalny kaolin może zawierać domieszki różnych metali, uzyskane włókna mogą mieć pewne zabarwienie i niższą od glinokrzemianowych temperaturę stosowania.